Listopad 2009

Prasátka a Špinavá ??

19. listopadu 2009 v 10:32 | Zozole |  Prasátka

Lidé mají prasátky a jako domácí mazlíčky !!

Jsou i užitečná : Prasata domácí, která uniknou do přírody, zdivočí a mohou působit značné škody. Jako pracovní zvíře se využívá pro hledání lanýžů.

Prase rychle přibývá na váze a je velmi plodné, v průměru mívá 8 až 14 mláďat.Většinou nezemře přirozenou smrtí, protože je poraženo pokud dosáhne určité porážkové hmotnosti. Pokud zvíře dosáhne tělesné dospělosti, již dále neroste. S takovými zvířaty se ale v chovech rozvinutých zemí nesetkáme, protože ta jdou na porážku mnohem dříve.

Prasata jsou chována v zemědělských zařízeních zvaných vepřín. Menší zařízení na statku se nazývá chlívek. V případě vepřína se prasata nejčastěji chovají v kotcích po více kusech nejčastěji stejné kategorie. Někdy může být u vepřínu i výběh. V některých zemích se chovají prasata pod otevřeným nebem - tedy extenzivně. V tomto případě mají malou boudičku, ve které spí, a ohrazený výběh, ve kterém se mohou pohybovat, nebo v kališti rochňat.


Nevím proč mě napadli zrovna prasátka ale jo už vím měli sme zabíjačku chudáčci =o(

Vykastrovaní samci prasete se nazývají vepři, nevykastrovaní se nazývají kanci.

Samice se nazývá prasnice, samice, která již rodila se nazývá svině nebo bachyně. Samice v říji se bouká. Gravidní samice se označuje pojmem březí. Samice, která porodila se oprasila. Také mladé samice se někdy z podobných důvodů jako kanci kastrují. Vykastrovaná samice prasete se nazývá nunva.To skoro nikdo Nezná Název Nuvna !!

Mládě se nazývá sele nebo podsvinče. Odrostlejší mládě se nazývá běhoun nebo pašík.
Prase vydává zvuky: tzv. chrochtání nebo kvičení. Je porostlé štětinami. Chodí po dvou paznehtech.